Wybór wanny do łazienki

Podejmując decyzję o aranżacji lub remoncie łazienki, często stajemy przed dylematem wyboru urządzeń sanitarnych zamontowanych w naszym pomieszczeniu. Najczęściej jest to wybór związany z funkcjonalnością całego pomieszczenia, głównie pomiędzy kabiną prysznicową i wciąż popularną wanną. Jeśli już jednak zdecydowaliśmy się na wannę do łazienki, wybór ten pociąga za sobą dalsze konsekwencje: należy również wybrać typ wanny. Pod względem sposobu montażu mamy do wyboru dwie chętnie wybierane opcje – wannę pod zabudowę i wannę wolnostojącą. W niniejszym artykule zastanawiamy się nad zaletami i wadami obu rozwiązań. Zapraszamy do lektury.

Wanna zabudowana czy wolnostojąca?

Wybierając wannę do łazienki trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii: istotna jest wielkość pomieszczenia, niebagatelny wpływ na decyzję ma również kształt łazienki, liczą się wreszcie kwestie wygody użytkowania wanny, sposobu aranżacji pomieszczenia i szeroko pojęte walory estetyczne samego produktu. Przyjrzyjmy się poszczególnym zagadnieniom po kolei.

Wielkość pomieszczenia

Jak się okazuje, rozmiar jednak ma znaczenie. Rozmiar pomieszczenia oczywiście! W przestronnych łazienkach lub w salonach kąpielowych doskonale sprawdzą się wanny wolnostojące. Można ustawić je na przykład centralnie, eksponując zalety wykończenia danego produktu. Wanny takie zazwyczaj mają zwracającą na siebie uwagę formę, niebanalny kształt, ciekawy materiał (w ofercie są nie tylko tradycyjne wanny blaszane, żeliwne, akrylowe czy ceramiczne, ale również kamienne, miedziane, a nawet drewniane!), do tego dodać można wyjątkowo dekoracyjne nóżki oraz intrygującą armaturę łazienkową. Wszystko to w bogatej palecie barw i wykończeń. Za doskonałą ekspozycję takiej wanny zapłacimy jednak mniejszą powierzchnią do przechowywania drobiazgów (brak schowka pod wanną) oraz większą powierzchnią do sprzątania. Jest jeszcze jedno contra: wanny wolnostojące są nieco mniej popularne od tych do zabudowania, ich cena jest wyższa, stosunkowo drogie są także akcesoria do nich.

Z kolei wanny pod zabudowę to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla właścicieli niewielkich lub wręcz małych łazienek. Sprawdzą się tam, gdzie liczy się racjonalne wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni. Zabudowując taką wannę uzyskamy schowki na środki czystości, detergenty i inne drobiazgi, obudowę z kafelków będzie też można łatwo wyczyścić, a pod samą wanną nie ma konieczności regularnego sprzątania. Zyskujemy również dodatkową przestrzeń na kosmetyki na styku wanny i ściany. Wanny zabudowane dostępne są w olbrzymiej ilości kształtów, m.in. prostokątne, kwadratowe, trójkątne, elipsoidalne. Co ważne – to wśród tego właśnie typu wanien znajdziemy wanny z hydromasażem. Wanny pod zabudowę są powszechnie dostępne i bardzo popularne wśród kupujących. Są również tańsze w zakupie od swoich wolnostojących odpowiedników. Choć ich montaż wydaje się być bardziej skomplikowany, to jednak rozwiązanie daje użytkownikowi dużą swobodę: o wiele łatwiej zamontować do takiej wanny parawan, zasłonę prysznicową lub kabinę nawannową.

Aranżacja łazienki

Podczas doboru wanny do łazienki możemy się również kierować kwestią aranżacji danego pomieszczenia. Utarło się przyjmować, że wanny wolnostojące nadają się lepiej do pomieszczeń w stylu tradycyjnym, retro, rustykalnym, boho, angielskim itp., zaś pod zabudowę – do pomieszczeń o charakterze nowoczesnym: industrialnym, loftowym, skandynawskim czy minimalistycznym. Dobrze jest jednak pamiętać, że nie jest to sztywna reguła, w obu typach wanien znajdziemy z pewnością modele doskonale pasujące do wybranego przez nas stylu wykończenia łazienki.

Komfort użytkowania i funkcjonalność

Jeśli chodzi o wygodę korzystania, to oczywiście trudno jest jednoznacznie wskazać, który z typów wanien użytkuje się łatwiej, wszystko zależy od indywidualnych preferencji każdego z kupujących. Wspominaliśmy już o przewadze wanien zabudowanych pod względem dodatkowej przestrzeni na chemię gospodarczą i większej łatwości w utrzymaniu. Zabudowanie wanny niesie jednak za sobą pewne konsekwencje – podczas naprawy trudniej w nich o dostęp do syfonu, co w przypadku wanien wolnostojących nie jest problemem.

Użytkownicy wanien pod zabudowę doceniają jednak wyjątkową stabilność tych wyrobów, co spowodowane jest ich sposobem montażu. Wanny te zapewniają wyjątkowy komfort użytkowania szczególnie rodzinom z dziećmi (nie wspominając o łatwości usuwania rozchlapanej wody!) lub osobom o zwiększonej masie ciała. Wanna wolnostojąca może ulec w niektórych sytuacjach przechyłowi, dlatego osoby o większej masie ciała powinny z nich ostrożniej wychodzić. Szczególnie, jeśli wanna wyposażona jest w nóżki.

Podsumowanie

Przedstawiliśmy najważniejsze zalety i wady wanien wolnostojących i pod zabudowę. Wybór tej odpowiedniej zależy m.in. od preferencji kupującego, wielkości i wystroju jego łazienki czy od zasobności portfela. Argumentacja przedstawiona w niniejszym artykule może być jednak modyfikowana – w mniejszych łazienkach również można z powodzeniem ustawić wannę wolnostojącą, np. pod ścianą, można też poszukać takiej wanny w mniejszych wymiarach. Z kolei wanna do zabudowy dostępna jest w potężnej ilości wzorów i kolorów, również z wbudowanym hydromasażem, ten typ wanny również znajdzie zastosowanie w wielu typach wystroju, choć może da nieco mniej spektakularne niż wanna wolnostojąca wrażenia estetyczne. Mamy nadzieję, że dzięki temu mini-poradnikowi wybór właściwej wanny stanie się prostszy!