Stylowe podłogi – drewniane czy panele?

Podłogi drewniane kojarzą się przede wszystkim z trwałością i dobrym smakiem. Jednak wzrost cen surowców spowodował, że kiedyś bardzo popularne, obecnie są stopniowo wypierane, przez tańsze, aczkolwiek oferujące podobną jakość panele. Wybierając podłogę do własnego domu, warto się zastanowić, ponieważ oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a inwestycja niejednokrotnie przewidywana jest na lata.

Podłogi drewniane – niepowtarzalne piękno.

Drewno jest niewrażliwe na uszkodzenia i odkształcenia. Cechuje się wyjątkową trwałością, a tym samych zachowuje swój charakter na długie lata. Wśród najtwardszych parkietów wymienia się te wykonane z drewna dębowego oraz drzew egzotycznych. Ponadto drewno jest materiałem antystatycznym, polecanym dla alergików.

Podłogi drewniane nadają pomieszczeniu unikatowy wygląd. Dzięki nieregularnej strukturze posiadają swój wyjątkowy styl. Drewno jest materiałem ponadczasowym, dzięki czemu bez problemu można je łączyć z różnymi kolorami, materiałami czy elementami wystroju pomieszczeń.

Niestety drewniane podłogi mają też swoje wady. W zbyt suchych pomieszczeniach drewno może się kurczyć i rozszerzać powodując odkształcenia i nieestetyczne szczeliny, dlatego o drewno trzeba dbać, utrzymując odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Poza tym na drewnie widać każde zarysowanie, a i montaż jest czasochłonny i wymagający.

Panele wady i zalety

Panele podłogowe można podzielić na trzy rodzaje:

  • panele drewniane – czyli inaczej deski warstwowe, całe zbudowane z drewna, zazwyczaj z dwóch lub trzech warstwa materiału, ułożonych prostopadle względem siebie. Całość jest fabrycznie pokryta lakierem. Nazwa wzięła się stąd, że budową i sposobem montażu, panele drewniane przypominają panele laminowane.
  • panele laminowane – najtańszy materiał na podłogi. Zbudowane warstwowo, gdzie rdzeń zazwyczaj stanowi płyta HDF, wzmocniona od dołu wodoodpornym laminatem, a od góry pokryta imitacją drewna czy desek, wydrukowaną na papierze i pokryta kilkoma przeźroczystymi ochronnymi powłokami. Uszkodzone fragmenty nie podlegają odnowie, jak w panelach drewnianych, można natomiast wymienić uszkodzone elementy.
  • panele korkowe – zbudowane z naturalnego materiału, elastyczne i odporne na uszkodzenia.

Niepodważalną zaletą paneli jest łatwość ich montażu, dostępność w niezliczonej liczbie wzorów i kolorów oraz niska cena. Mimo że nie są one zbudowane z drewna, często wiernie odwzorowuje strukturę tego materiału. Panele są bardzo podatne na zarysowania, a zdarcie zewnętrznej powierzchni powoduje odsłonięcie nieatrakcyjnych głębszych powierzchni płyty wzmacniającej. Mimo wad niska cena materiału, powoduje, że panele są chętnie wybierane przez konsumentów.