Płytki hiszpańskie – wyjątkowo popularne!

Mieszkańcy kamienic i lokali zaaranżowanych w stylu retro, boho, ale też angielskim, gabinetowym, francuskim, arabskim, shabby chic czy szeroko pojętym śródziemnomorskim, poszukują do aranżacji i wykończenia swoich wnętrz ciekawych i nieszablonowych rozwiązań. Opisane powyżej style wymagają często zastosowania kolorowych i wyjątkowo dekoracyjnych materiałów wykończeniowych, przede wszystkim płytek i kafli. Tu z pomocą przychodzą płytki hiszpańskie, cieszące się od kilku lat rosnącym zainteresowaniem. Dlaczego płytki hiszpańskie są ostatnio tak popularne?

Ceramika ścienna i podłogowa z Hiszpanii to przede wszystkim oryginalna stylistyka i wzornictwo, oparte zazwyczaj na wzorach geometrycznych i ornamentach, na przykład roślinnych, do tego również bogata paleta kolorów, nierzadko intensywnych i nasyconych, co jest niecodziennym rozwiązaniem wśród krajowych producentów płytek. Hiszpańskie płytki często nawiązują swą stylistyką do wzornictwa innych regionów, np. arabskiego czy francuskiego, zaś ich zdobienie i wykończenie od razu przykuwa oko, nadając tak wykończonemu pomieszczeniu ogromnego uroku i niepowtarzalności. Oczywiście, w ofercie znajdziemy też płytki o stonowanym charakterze, ale i one mają w sobie coś wyjątkowego. Wszystko to sprawia, że hiszpańskie płytki dają ogromne możliwości aranżacyjne, tak w kuchni, jak i w łazience, ale też w holu, korytarzu, a nawet w lokalach usługowych. Ciekawostką natomiast jest fakt, że często łączą one różne wzory w obrębie jednego kafla (patchwork), co sprzyja swobodnemu łączeniu ich z innymi modelami płytek i kafelków, tak wzorzystymi, jak i gładkimi.

Produkty te cechuje bardzo wysoka jakość i ogromne przywiązanie uwagi do detalu. Wśród tego rodzaju płytek znajdziemy różne rodzaje materiałów, m.in. ceramikę, gres i płytki cementowe, łatwo zatem będzie dobrać najbardziej odpowiedni materiał do danego wnętrza.

Płytki hiszpańskie: inspiracje

Dla wszystkich zainteresowanych kupnem płytek hiszpańskich, ale nie mających pewności jak je zastosować do aranżacji wnętrza kuchni czy łazienki, mamy kilka inspiracji. Na przykład wzorzyste i kolorowe płytki typu patchwork idealnie sprawdzą się w kuchni, położone nad blatem. Jeśli do tego będzie to blat z naturalnego drewna, to płytki te będą z nim doskonale współgrać. Nawet wtedy, gdy sąsiadują z monochromatycznymi, szkliwionymi płytkami.

Podobny zabieg aranżacyjny można zastosować też w łazience. Na podłodze doskonale wyglądać będą wzorzyste płytki hiszpańskie o motywach etno lub roślinnych, ściany zaś warto jest pokryć białymi kafelkami typu metro, gładkimi lub fazowanymi. Te ostatnie to również świetny wybór na pokrycie ściany nad blatem w kuchni.

Ciekawym rozwiązaniem jest położenie w łazience tego typu płytek na podłodze oraz na jednej tylko ze ścian, najlepiej tej położonej naprzeciwko drzwi. Stworzy to wrażenie „przechodzenia” podłogi do pionu. Pozostałe ściany można tymczasem pokryć płytkami w stonowanych barwach (np. odcienie szarości lub czarne), albo z motywem naturalnego kamienia, imitujące zardzewiałą stal lub beton. Wrażenia estetyczne gwarantowane! Te ostatnie płytki dobrze wypadną również w zestawieniu z płytkami o trójwymiarowym motywie geometrycznym lub bardzo modnymi ostatnio płytkami w kształcie sześciokąta.

Brak komentarzy Yet.

Zostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.