Drzwi zewnętrzne: główne typy

Mówi się, że drzwi są wizytówką domu. Drzwi zewnętrzne pełnią szereg istotnych funkcji: chronią domostwo przed włamywaczami, stanowią barierę termiczną i dźwiękową, powinny być więc szczelne, ponadto odporne na działanie czynników atmosferycznych, trwałe i w końcu wykonane estetycznie – na tyle, by właściwie komponować się z elewacją budynku. Wszystkim zastanawiającym się nad wyborem drzwi zewnętrznych  podpowiadamy dziś, jakie są główne typy drzwi zewnętrznych spotykanych na rynku.

Drzwi zewnętrzne: materiał wykonania

Producenci drzwi zewnętrznych na co dzień posługują się podziałem wyrobów ze względu na materiał wykonania. W ofercie dostępne są więc drzwi zewnętrzne drewniane, z płyt MDF lub podobnych, drzwi z PCV i innego polimeru, np. włókna szklanego, następnie drzwi aluminiowe oraz drzwi stalowe. Każdy z tych produktów cechuje się nieco innymi właściwościami. Przyjrzyjmy się im pokrótce.

Drzwi drewniane to tradycyjnie najbardziej rozpowszechniony produkt na rynku. Wykonane z krajowych lub egzotycznych gatunków drewna są bardzo estetyczne, trwałe, mają dobre właściwości termoizolacyjne i niską przewodność dźwięków, jak również niewielką rozszerzalność termiczną. Można je malować i poddawać renowacji. Są jednak podatne na działanie wilgoci, dlatego trzeba je impregnować i regularnie konserwować.

Drzwi zewnętrzne z PCV to z kolei drzwi, których konstrukcja wykonana jest z materiału wysokoudarowego i wzmocnionego dodatkowo elementami aluminiowymi lub stalowymi. Są nad wyraz szczelne, do tego dźwiękochłonne i o dużej termoizolacyjności, ponadto lekkie, trudnopalne, łatwe w konserwacji, ale w przypadku ich zepsucia się – zachodzi konieczność wymiany całego elementu. Drzwi z włókna szklanego to konstrukcja nośna wykonana z ciężkiego i twardego drewna, obłożona płytami z włókna szklanego. Drzwi te są lekkie, odporne na działanie warunków atmosferycznych, jednocześnie pokrywa konstrukcji skrzydła jest twarda i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Ten rodzaj drzwi jest niezbyt popularny ze względu na wysoką cenę.

Natomiast drzwi stalowe mają konstrukcję nośną z tego materiału lub z blachy ocynkowanej, obłożone są płytami z blachy i folią PCV, czasem również materiałem drewnopodobnym. Jest to technologia, która najczęściej jest wykorzystywana do konstrukcji drzwi antywłamaniowych lub technicznych. Drzwi stalowe cechuje ciśnieniowo zainstalowane wypełnienie izolacyjne z pianki poliuretanowej, ponadto duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, dobra trwałość i jakość. Materiał wykonania predestynuje je jednak do grupy o gorszych właściwościach termoizolacyjnych.

Drzwi aluminiowe mają konstrukcję z profili aluminiowych oraz wypełnienie dobierane do potrzeb klienta (pianka poliuretanowa, wata mineralna, polistyren). Drzwi te są wyjątkowo sztywne i trwałe, aluminium równie często stosuje się jako materiał konstrukcyjny do drzwi antywłamaniowych. Drzwi zewnętrzne aluminiowe mają nowoczesny wygląd, wybierane są zatem do budownictwa o takim charakterze. Drzwi z aluminium ulegają jednak drobnym uszkodzeniom mechanicznym. Często też postrzegane są jako oferujące niski poziom termoizolacji, bo współczynnik przenikania ciepła dla tego typu konstrukcji jest na stosunkowo wysokim poziomie. Niektórzy użytkownicy drzwi aluminiowych narzekają również na niski poziom ochrony przed hałasem. Zarówno w tym przypadku, jak i w przypadku drzwi stalowych producenci starają się zniwelować oba problemy przez zastosowanie coraz lepszych materiałów izolacyjnych i nowych powłok czy okładzin.

Brak komentarzy Yet.

Zostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.