Drzwi ramiakowe: jaka to konstrukcja?

Ramiakowa konstrukcja drzwi spotykana jest zazwyczaj w drzwiach wewnętrznych (pokojowych) i jest drugim co do popularności po drzwiach płytowych typem drzwi wybieranym przez klientów podczas zakupów stolarki drzwiowej do pomieszczeń. Jaka to konstrukcja, czym się charakteryzuje i jakie są zalety drzwi tego typu? Zapraszamy do lektury artykułu.

Budowa drzwi

Podstawą konstrukcji drzwi ramiakowych jest (jak sama nazwa wskazuje) rama nośna, czyli rodzaj szkieletu z półfabrykatów. Do wnętrza ramy instaluje się wypełnienie w postaci paneli i/lub tafli szkła, co wzmacnia skrzydło drzwi i nadaje mu końcowe właściwości techniczne oraz użytkowe. Rama może być wykonana z litego albo klejonego drewna lub z MDF i stanowi dwie pionowe oraz dwie poziome belki konstrukcyjne. Panele są mniejszej niż ramiaki grubości, są również elementem dekoracyjnym skrzydła. Można ułożyć je w określony sposób, mogą też układać się w dany kształt wypełniony potem ozdobną szybą. Szyby montowane w drzwiach ramiakowych mają szeroką paletę wykończeń, spotykane są przeztoczyste, z tłem mlecznym, piaskowanym, z naniesionym na tło wzorem, szkło może też być kolorowe lub zastąpione lustrem. Dekoracji drzwi, w zależności od producenta i danego modelu dopełnia wykończenie ramiaków i paneli w formie okleiny, malowania albo laminowania.

Zalety rozwiązania

Ramiakowa konstrukcja oferuje podczas użytkowania kilka korzyści. Oto jej najważniejsze zalety:

  • wysoka prezencja i łatwość w nadawaniu stylu umożliwia tworzenie ciekawych projektów skrzydeł, co wzbogaci wystrój wnętrza,
  • elastyczność w sposobie wykończenia produktu i duża oferta modeli na rynku daje klientowi możliwość dopasowania drzwi do każdego niemal typu wnętrza,
  • wykonanie ramiaka z MDF nadaje skrzydłu lekką i trwałą konstrukcję o dużej stabilności wymiarowej,
  • drzwi zapewniają dobrą izolację akustyczną.

Erkado Stile – drzwi wewnętrzne

W ofercie salonów ARGO znajuje się seria drzwi wewnętrznych STILE firmy Erkado. Oto, czym one charakteryzują.

Drzwi STILE to drzwi o solidnej konstrukcji ramiaka z klejonego drewna lub MDF. Wypełnione są panelami z MDF oraz szybami ze szkła hartowanego o wykończeniu przezroczystym lub mlecznym. Szyba obsadzona jest w panelach w sposób bezramowy (na wpust) i na indywidualne zamówienie może być zamieniona na bezpieczną szybę klejoną, zaś kolejność szklenia drzwi – odwrócona. Płyciny i cała konstrukcja ramy pokryte są okleiną z dekorem odzwierciedlającym fakturę drewna i dostępną w kilkunastu wykończeniach kolorystycznych, naśladujących m.in. orzech, wenge czy dąb z typowym dla nich sposobem barwienia (biały, grafitowy, złoty itp.). Ramy dodatkowo oklejone są zabezpieczającymi konstrukcję drzwi płytami HDF. Drzwi wewnętrzne Erkado Stile dostępne są w wersji przylgowej z tradycyjną, zasuwkową konstrukcją zamka i widocznymi zawiasami, w wersji bezprzylgowej z zamkiem magnetycznym i zawiasami ukrytymi oraz jako drzwi przesuwne.