Drzwi płytowe: popularny wybór

Konstrukcja płytowa to popularny i chętnie wybierany przez użytkowników typ konstrukcji drzwi, znajdujący zastosowanie do budowy drzwi zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Najczęściej drzwi płytowe wyróżnia rama nośna (w zależności od typu i przeznaczenia skrzydła wykonana z klejonego drewna, zespolonych płyt drewnopodobnych lub z profili stalowych), a także określony rodzaj wypełnienia (pełna płyta wiórowa, płyta wiórowo-otworowa, wykonane z kartonu wypełnienie typu plaster miodu lub panel termoizolacyjny). Typ wypełnienia determinuje charakterystykę i użyteczność danych drzwi. Całość konstrukcji drzwi płytowych pokrywa zewnętrzna płyta wykonana z materiałów różnego typu: MDF, HDF, sklejki, płyty z włókna szklanego lub blachy. Wykończenia płyty zewnętrznej obejmują oklejenie laminatem, fornirem lub pomalowanie lica skrzydła drzwi farbą.

Właściwości drzwi płytowych

Drzwi płytowe cechuje kilka właściwości zmiennych w zależności od ich typu pokrycia i rodzaju wypełnienia. Do wypełnienia drzwi wewnętrznych często stosuje się kartonowe plastry miodu, co istotnie zmniejsza wagę skrzydła i dobrze stabilizuje, a jednocześnie znacząco redukuje końcową cenę tak wypełnionych drzwi. Nie oferują one jednak użytkownikowi wysokich właściwości izolacyjnych. Z kolei inne typy wypełnienia tych drzwi to płyta wiórowa otworowa lub pełna płyta wiórowa. Wypełnienia te gwarantują lepszą ochronę przed hałasem i mają dobre właściwości termoizolacyjne, ale koszt ich zakupu jest stosunkowo wyższy. Drzwi zewnętrzne płytowe z kolei zazwyczaj wypełniane są pianką poliuretanową lub płytami wiórowymi. Spotykane są również modele z wypełnieniem z drewna, wełny mineralnej lub stryropianu. Wszystkie typy wypełnień gwarantują dobre warunki termoizolacyjne i dobrze tłumią hałas; istotne znaczenie dla tych właściwości ma również grubość skrzydła – im jest ono grubsze, tym lepsze będą parametry użytkowe skrzydła.

Drzwi zewnętrzne Agmar

W ofercie dostępnej w salonach ARGO odnajdziemy pokaźną kolekcję drzwi zewnętrznych Agmar o konstrukcji płytowej. Podstawą konstrukcji ich skrzydła jest rama wykonana z klejonego warstwowo drewna, wyposażona dodatkowo we wręg przeciwwyważeniowy. Dla usztywnienia konstrukcji oraz nadania jej właściwości izolacyjnych wnętrze skrzydła wypełniane jest panelem termoizolacyjnym (jego grubość zależy od modelu i decyduje o ich właściwościach użytkowych). Konstrukcję z obu stron przykrywają sosnowe lub dębowe płyty warstwowe. Ich wykończenie to lakierowanie w systemie pięciopowłokowym, nakładanym metodą metody hydrodynamiczną przy użyciu farb transparentnych w 12 oryginalnych kolorach lub dowolnym kolorze z palety RAL. Drzwi te zawieszone są na 4 regulowanych w trzech płaszczyznach zawiasach, a całości towarzyszy ościeżnica o standardowych wymiarach 105×60 mm oraz próg drewniany z elementami aluminiowymi lub aluminiowy z termoizolacją.

Duża część modeli wyposażona jest także w przeszklenie: w zależności od kolekcji w pakiet trzy lub czteroszybowy z szybą frontową o wykończeniu szyby typu refkeks, piaskowanej, ozdobnej czarnej szyby nieprzeziernej lub wykończeń zawierających elementy witrażowe – folię witrażową lub taśmę ołowianą wraz ze szklanym aplikacjami. Przeszklenie można również zainstalować do drzwi bez niego, albo usunąć je z wykończenia. Wyposażenie zabezpieczające drzwi wejściowe Agmar to opcjonalna listwa antywyważeniowa oraz zamek z hakowo-bolcową zasuwnicą wielopunktową i dodatkowa wkładka.

W ofercie salonów ARGO znajdziemy drzwi, które z łatwością dadzą się dopasować do różnych typów wykończenia elewacji: nowoczesnych domów zabezpieczą i ozdobią drzwi płaskie z serii INOX z ozdobnym stalowym wykończeniem lub z serii MODERN – o nieco bardziej stonowanym designie. Dla miłośników tradycyjnego wzornictwa jest seria KLASYCZNA, oferująca wykończenie dobierane do budynków o charakterze jednorodzinnym, dworkowym czy rustykalnym.